ORHANGAZİ SANAYİCİLERİ ve İŞADAMLARI DERNEĞİ

Kaymakam Yılmaz ; “Gurur veren bir kuruluşumuz”

06 EKİM 2015

Orhangazi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ORSİAD) organizasyonu ile ilçedeki ORSİAD üyesi sanayi kuruluşlarını ziyaret edip tanıma fırsatı bulan Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, ORSİAD Başkanı ve OTSO Meclis başkanı Erol Hatırlı’nın da eşlik ettiği ziyarette Componenta Dökümcülük AŞ ile ilgili brifing aldı. Kaymakam Yılmaz, daha sonra fabrika üretim sahasını gezdi. Böyle bir sanayi kuruluşunun ekonomiye katkısını tahmin edebildiğini ifade eden Yılmaz, heyecan verici bir kuruluş. Böyle sanayi kuruluşlarımızla gurur duyuyoruz dedi.

 

Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Componenta Dökümcülük AŞ’de Hazine Direktörü Sibel Binici, Dökümhane İş Birimi Direktörü, Yusuf Çamur ve Satınalma Direktörü Uğur Demirci tarafından karşılandı. Componenta Dökümcülük brifing salonunda Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz’a fabrika ile ilgili bilgi aktaran Sibel Binici, Componenta’nın Dünya genelinde çok önemli markalara motor bloğu, alüminyum döküm ve diğer ürünler imal ettiğini belirterek, fabrikanın 1973 yılında Koç Holding tarafından kurulduğunu ve 2006 yılında ise Finlandiyalı Componenta Dökümcülük AŞ’ye satışının yapıldığını hatırlattı. Yıllık üretim kapasitesinin 180 bin ton olan Componenta’nın Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 4.büyük üretim merkezi olduğunu ifade eden Sibel Binici, Manisa ve Orhangazi tesisleri ile birlikte yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlandığını, bunun 2 bine yakınının Orhangazi fabrikasında çalıştığını ifade etti. Componenta Dökümcülük AŞ’nin Kurumlar vergisinde Bursa’nın 5. kuruluşu olduğunu, ihracat rakamlarında ise Bursa’nın 4.firması olduğunu söyleyen Sibel Binici, tesisin çevreye duyarlı, tüm çevre yükümlülüklerini de yerine getirmiş bir firma olduğunu ifade etti.

GURUR VEREN BİR TABLO

Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Componenta Dökümcülük AŞ’nin kendi dalında Türkiye’nin en önemli ve en büyük kuruluşu olduğunu belirterek, ortaya konan rakamlar ve tablo bizler için son derece gurur verici bir görüntüdür dedi. Fabrikanın her yönü ile kendisinde heyecan uyandırdığını ifade eden Sibel Binici, Componenta Dökümcülük AŞ hem ülke hem de bölge ekonomisine sunduğu katkının yanı sıra istihdama da ciddi katkı sunmakta dedi. Orhangazi’deki sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan ara eleman konusunun da gündeme geldiği ziyarette, Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, sanayicimizin ihtiyacı olan ara eleman yetiştirme konusunda hem Endüstri Meslek Lisesi hem de Meslek Yüksek Okulumuzda neler yapılabilir, yeni hangi bölümler gereklidir bunları da belediye başkanımız Neşet Çağlayan ve diğer ilgililer ile bir araya gelip çözümler üretebiliriz diye konuştu.

ÜRETİM SAHASINI GEZDİ

 

Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz daha sonra Componenta Dökümcülük AŞ yöneticileri ile birlikte fabrikadaki üretim sahalarını gezdi. Son teknoloji cihazlar ve üretim alanları ile ilgili bilgi alan Kaymakam Yılmaz, daha sonra fabrika sahasındaki yeşillendirme çalışmalarını da gezdikten sonra fabrikadan ayrıldı.

Kaynak: Tuna Gazetesi