ORHANGAZİ SANAYİCİLERİ ve İŞADAMLARI DERNEĞİ

Derneğimiz

Orhangazi Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ORSİAD)

Orhangazi Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ORSİAD), merkezi Orhangazi ilçesinde olan bir sivil toplum kuruluşudur.

Orhangazi, Bursa’nın bir ilçesi olup, İstanbul-Bursa anayolu üzerinde yer almaktadır. Ülkemizde, son 30 yıldır çok hızlı büyüyen birkaç ilçeden biridir. İlçenin tarımsal potansiyel gücü olmasına rağmen bu büyümedeki en önemli unsur, ilçede üretim faaliyetlerini sürdürmekte olan çok uluslu, ulusal, büyük-orta-küçük ölçekli, birçoğu sektörünün lideri olan önemli sanayi kuruluşlarıdır. Bu sanayi kuruluşlarının ülkemiz için yılda yarattıkları 2.500.000.000 Dolarlık toplam ciro; Orhangazi ilçesinin, ülkemizdeki sıralamada çok fazla sayıda ilden daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Çoğunluğu ihracat yapan bu işletmelerimizin yılda yaptıkları toplam ihracat 600.000.000 Dolardır. Bu tablo, Orhangazi ilçesinin bir il olduğunu hayal edersek eğer, Orhangazi’yi, TOBB rakamları referans alındığında ülkemizde il sıralamasında 22. Sıraya kadar çıkarmaktadır.

ORSİAD, dernek kuruluş prosedürleri yerine getirildikten sonra 04 Temmuz 2003 tarihinde ORMO Yün İplik San. Ve Tic. A.Ş.de yapılan açılış yemeği ile bir sivil toplum kuruluşu olarak etkinliklerine başlamıştır. “Kurucu Başkan”ı M.Adnan Öcalgiray’dır. 10 Kasım 2003 yılında yapılan “ilk Genel Kurul” sonrası Necdet Utkanlar, ORSİAD’ın ilk yönetim kurulu başkanı olarak seçilmiştir. Bu görevini iki dönem sürdürdükten sonra 17 Ocak 2008 günü yapılan “3.Genel Kurul” sonrası başkanlık görevini M.Savaş Çıngır’a devretmiştir. 3 ve 4. dönemler ORSİAD Başkanlığı yapan M.Savaş Çıngır, 11 Ocak  2012 yılında yapılan "5.Olağan Genel Kurul" sonrası, yönetim kurulu başkanlığı görevini, önceki dönemde başkan yardımcısı olan Ahmet Aydın Akyol'a devretmiştir. 15 Ocak 2014'te yapılan "6.Olağan Genel Kurul" sonrası Ahmet Aydın Akyol başkanlık görevini devretmiştir. 2014 yılı Ocak ayı itibarıyla yedi kişiden oluşan bir yönetim kuruluna ve toplam 28 üyeye sahiptir.

ORSİAD, geride bıraktığımız yıllarda, ülke genelinde “Türkiye SİAD Platformu” ismi altında yılda birkaç defa yapılmakta olan ve SİAD’ların başkan ve yöneticilerinin katıldıkları toplantılara: “Türkiye SİAD Platformu”nun kuruluşundan itibaren destek vermiş, çoğunlukla da katılım sağlamıştır. SİAD’ların federasyonlaşması sürecinde, Marmara ve Kuzey Anadolu Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun (MAKSİFED) kurulmasında etkin rol oynamış, 2004 yılında kurulan MAKSİFED’in kurucu üyesi olmuştur. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun da(TÜRKONFED) kurulması sürecinde yapılan toplantı ve etkinliklere katılarak, bu süreçte etkin rol oynamıştır.

ORSİAD üyesi işletmelerin sahibi ya da üst düzey yöneticisi olan derneğimizin üyeleri, üretim ortamındaki engellerin ortadan kaldırılmasını sağlamak, sanayicilerin ve işadamlarının önünü açmak, üretmenin koşullarını iyileştirmek için ORSİAD’ın çatısı altında 2003 yılında bir araya gelmişlerdir.

ORSİAD üyeleri ve ORSİAD üyesi olan küçük, orta ve büyük ölçekli  işletmelar, dernek çatısı altında sağlanan birlikteliğin yarattığı sinerji ile bugün olduğu gibi gelecekte de bu ülke ve Dünya için daha da fazla üretmeye devam edeceklerdir…