ORHANGAZİ SANAYİCİLERİ ve İŞADAMLARI DERNEĞİ

Orhangazi

Orhangazi, Marmara Denizi'nin güneyinde Bursa - Yalova karayolu üzerinde, İznik Gölü'nün batısında yer alan ve yaklaşık 32 km2 alana sahip,  2011 yılı itibarıyla tahmini 60 bin kişinin yaşadığı şirin bir ilçedir. Orhangazi, Samanlı ve Katırlı Dağlarının çevrelediği dünyanın en güzel göllerinden birisi  olan İznik Gölü'nün kıyısında çok verimli bir ova üzerine kurulmuştur.

İlçenin demografik yapısı incelendiğinde, tam bir Türkiye mozaiği karşımıza çıkar.

İlçe nüfusunun yaklaşık olarak;

% 54'ü yerli ve değişik zamanlarda çeşitli Balkan ülkelerinden göç eden

%14'ü Doğu Anadolu,

%12'si Karadeniz,

% 8'i İç Anadolu,

% 7'si Bursa hariç Marmara,

%3'ü Ege,

%1'i Akdeniz,

%1'i Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerden göç etmiş insanlarımızdan oluşmaktadır.

Orhangazi, 1893 yılında ilçe olmuştur. Bu tarihten sonra kentte hızlı bir gelişme yaşanmış ve 1913 yılında Orhangazi adını alarak bu günlere gelinmiştir. Sanayi, zeytincilik, sebze ve meyvecilik, dünyaca ünlü Gedelek turşuşu, halkın geçim kaynağını oluşturmaktadır. Orhangazi'nin, Yeniköy, Sölöz, Narlıca, Yeni Sölöz, Çakırlı olmak üzere beş Belde ve Heceler, Bayırköy, Mahmudiye, Örnekköy, Dutluca, Fındıklı, Hamzalı, Paşapınar, Üreğil, Karsak, Keramet, Yeni Gürle, Gedelek, Cihanköy, Çeltikçi, Gemiç, Akharem,  Gürle, Gölyaka, Ortaköy olmak üzere toplam 20 köyü bulunmaktadır. Bu köylerin çoğu İznik Gölü kıyısında sıralanmış ve zeytincilikle uğraşmaktadır.

Tarihi

Orhangazi' de ilk yerleşim M.Ö 5400 yıllarına dayanmaktadır. Ilıpınar Höyüğü kazılarında, Anadolunun en eski yerleşimine ait bir köy bulunmuştur.
 Orhangazi'nin bilinen en eski sakinleri Bitinyalılar'dır. M.Ö 74 yılından sonra bölgemiz, Romalılar'ın egemenliği altına girmiştir. Orhangazi, 365 yılında kent derecesine yükselmiştir. Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılmasından sonra 395 yılında Bizans Devleti'ne bağlanmıştır. Basilinapolis adlı kent, III. yüzyılda kentimizin bulunduğu alanda kurulmuştu. Pazarköy olan eski adını da olasılıkla Bazilinaköy' den almıştır. 
Bölge 1085 - 1097 yılları arasında Anadolu Selçuklu Devleti' nin yönetimine girmiştir. 1097 yılında kentimiz ve çevresi Haçlılar tarafından yağma edilmiştir. 1024 - 1261 yılları arasında İznik  Bizans  İmparatorluğu  egemenliği  altında  kalan eski Orhangazi, göle daha yakın bir yerde bulunuyordu. 1332 yılında Orhan Bey tarafından fethedilen bölgemizde, şimdiki yerleşim alanında yeleşimi teşvik için daha sonra bir cami ve hamam yapılmıştır. Osmanlı Devletinin ikinci padişahı Orhan Bey, has mülkü olan kentimizi, daha sonra İznik' te bulunan Mevlana Alaaddin Medresesi' ne vakıf olarak bağışlamıştır. Bu tarihte İznik' in Gürle bucağına bağlı Pazarköy' ün 17 - 18. yüzyıllarda kaza derecesine ulaştığı sanılmaktadır. Kurtuluş Savaşı' nda işgal kuvvetlerinin ilerlemesine engel olan PAZARKÖY' ün adı kurucusuna dayatılarak, 1913 yılında Orhangazi olarak değiştirilmiştir.
20 Eylül 1919 tarihinde itilaf devletlerinin işgali altına giren Orhangazi' de; Yunanlılar tarafından Çakırlı, Dutluca, Çeltikçi, Gedelek ve Yeniköy' de katliamlar yapılmış, kentimiz tamamiyle yakılmıştır. Orhangazililerin bir kısmı kaçmış, bir kısmı da önce Gemlik' e sonra da İstanbul' a sürülmüşlerdir. Orhangazi, 10 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuş ancak kasaba yandığı için ilçe merkezi iki yıl Gürle' ye taşınmıştır. Orhangazi, Cumhuriyet döneminde Bulgaristan, Yugoslavya ve Doğu illerimizden aldığı göçlerle gelişmiş ve büyümüştür. Halen ilçemiz birinci derece ilçe merkezidir.
Sanayi Kenti Orhangazi
Kurulduğunda, uzun süre küçük bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdüren Orhangazi, özellikle Bursa Yalova yolunun öneminin artması nedeniyle kıyısında bulunan ovanın verimliliği sayesinde, köy olmaktan çıkmış; sanayisinin gelişmesine bağlı olarak  son yıllarda hızlı bir gelişme göstererek  bir kent olmuştur.

Sanayileşmesinin ilk yıllarında, Elsan, Döktaş, Ormo ve Asil Çelik gibi ülkemizin büyük işletmeleri ilçemizde kurulmuştur.
Orhangazide  genel olarak, Tekstil, Metal/Döküm, Gıda, Otomotiv, Madencilik sektörlerinde ülkemizin çok önemli kuruluşları üretim faaliyetlerine devam etmektedirler.

Orhangazi' de faaliyet gösteren Asil Çelik ' te kalite karbon çelikler, az alaşımlı ve yüksek alaşımlı çelikler üretilmektedir. Koç Holding kuruluşu olarak kurulan, yakın zamanda Finlandiya şirketi olan Compenenta'nın satın aldığı Döktaş Dökümcülük A.Ş.de motor gövdeleri ve Otomotiv Yedek Parçalar üretilmektedir. Yine bir Koç iştiraki olarak kurulan ve kibrit üretimi yapan Kav Orman Sanayi fabrikası daha sonra İsveç'li bir şirkete satılmış ve Swidish Match adını almış olup, 2006 Ocak ayı itibarıyla üretimine son vermiştir. Şimdilerde ise bu fabrika sahasında dünyaca ünlü marka olan Azimut  Marine ile birlikte yerli marka olarak ta Sirena Marine ismi ile iki ayrı işletmede yat üretimleri yapmaktadır.

Ayrıca tekstil ve iplik sanayi alanında faaliyet gösteren Ormo Yün İplik, Okiteks, Elsan Elyaf, Sarander Tekstil gibi sektörünün önemli kuruluşları ilçemizde  bulunmaktadır. Kimya dalında faaliyet gösteren Linde Gaz, sanayi için azot, sıvı oksijen  üretmektedir. İlk olarak Karbogaz ismi ile kurulan ve 2006 yılı içinde üretim tesislerinin büyük çoğunluğunu Bursa'ya taşıyan şirket, 2006 yılı içinde el değiştirmiş olup, yabancı sermaye olan Alman Linde Gaz şirketine satılmıştır.

Gıda sektöründe üretim faaliyetleri yapan Cargill Gıda ve Tarım San. Tic. A.Ş.,  Dünyanın önde gelen on aile şirketlerinden biri olan Amerikalı Cargill ailesinin sahibi olduğu bir işletmedir. Cargill: Kurduğu mısır işleme tesisi ile  nişasta bazlı tatlandırıcılar üretmektedir. Gıda sanayinde  var olan Zeytursan, Durmaz Zeytin, Namsal Gıda gibi diğer işletmeler, bölgemizdeki verimli topraklarda üretilen lezzetli ürünleri Türkiye ve dünya pazarlarına sunmaktadır.

Otomotiv endüstrisinde seçkin bir yeri olan Faurecia Polifleks, Aka Otomotiv,  Kırpart, Yılkan Metal ile metal saç işleme tesisi Bamesa  işletmeleri Orhangazi'de faaliyet gösteren fabrikalardandır. Madencilik alanında ise mozaik, kalsit tozu ve taşı, mermer üretimi yapılmaktadır. Efendioğlu Mermer, ORTAŞ, Karadeniz Madencilik ve Örgün Madencilik önemli kuruluşlarıdır. Kılıçlar Çelik Konstrüksiyon ve Günmak Hidrolik ve Makine Sanayi ise Orhangazili girişimcilerin kurduğu işletmeler olup, kendi alanlarında Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedirler.

Yukarıda belirttiğimiz büyük işletmelere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren irili ufaklı onlarca KOBİ 'yi ekleyebiliriz.

Orhangazi'de toplam 30 dolayında bulunan büyük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri yılda yaklaşık 1 Milyar 600 Milyon Dolar ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar. Bu işletmelerin Orhangazi'den yaptıkları ihracat ise 400 Milyon Dolar üstüdür. Bu rakamlar, içlerinde önemli liman kentlerimizin de olduğu, ülkemizin onlarca ilinden daha iyi bir seviyeye oturtmaktadır Orhangazi'yi.

Göçmen Kenti Orhangazi
Orhangazi bir göçmen kentidir. Önce 1880' li yıllarda Rumeli ve Kafkasya' dan gelen göçmenleri ağırladı Orhangazi. Fındıklı, Hamzalı, Bayırköy, Mahmudiye köyleri bu dönemde kuruldu. Kurtuluş Savaşı sonrasında bölgeyi terk etmek zorunda kalan Yeniköy, Ortaköy, Keramet, Yeni Sölöz, Yenigürle, Karsak köylerindeki Ermenilerin yerine Yunanistan göçmenleri yerleştirilmiştir. Daha sonra 1951 yılında Bulgaristan ile yapılan anlaşma gereği Orhangazi' nin en geniş mahallelerinden biri olan Hürriyet Mahallesi, Bulgaristan ve Makedonya göçmenleri tarafından kurulmuştur.

Sanat ve Turizm

İlçe, 3000 kişilik açık hava tiyatrosuna sahiptir. Özellikle İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte, açık hava tiyatrosu, Orhangazi’deki yaşamı kültür ve sanat yönüyle oldukça hareketli bir hale getirmektedir. Bu hareketlilik, Orhangazi?de yaşayan toplumu kültür ve sanat etkinliklerinde çok seçici ve seçkin bir konuma getirmiştir.

Orhangazi, aslında % 51'ine sahip olduğu, adını İznik'ten alan, Türkiye'nin beşinci büyük gölüne kıyısı olan ve bu gölün kıyılarında, içinde çam ağaçlarının olduğu ve bu bölgenin en büyük doğal piknik alanının sahibi bir ilçedir. Fakat ne yazık ki bu güzel turizm ortamından Orhangazi gelir getirici yönde yararlanamamaktadır. Her yaz çevre il ve ilçelerden günübirlik pikniğe gelen çok sayıda misafiri ağırlayan göl kıyıları için bu güne kadar pek fazla bir yatırım yapılamamıştır. Gölün Orhangazi kıyıları bakir halini korumaktadır.

Orhangazi'de turizmcilerin ilgisini çeken, günübirlik gezilebilecek Keramet Köyü Ilıca suyu ve doğal havuzu vardır. Keramet Ilıcası doğal ortamını korumakta olup, herhangi bir yatırım yapılmamıştır.

2005 yılında hizmete kazandırılan Orhangazi'nin içme suyunun karşılandığı Nadır Piknik alanı da son derece güzel bir piknik alanıdır. Orhangazi'den yolu geçenlerin bir nefes alacakları, ızgaralarını yapacakları  güzel bir doğa ortamıdır.

Ayrıca, Orhangazi'den yolu geçenleri Gedelek Köyü altında yer alan alabalık restaurantlarına uğramalarını, bitişiğinde yer alan Gedelek Köyü'nde, irili ufaklı onlarca işletmenin ürettiği her çeşit turşunun tadına bakmalarını salık veririz. Gedelek Köyü'nün kireçli suyunun özelliği nedeniyle Dünyanın en lezzetli turşularının burada yetiştirildiğini belki de bilmiyordunuz.

Zeytin Festivali

Orhangazi'de her yıl zeytin ve uluslar arası folklor festivalleri yapılmaktadır. Her yıl sonbaharda yapılan zeytin festivalinin 2011 yılında 33.sü yapılmıştır. İznik Gölünün çevresinde Samanlı ve Katırlı dağlarının eteklerinde yer alan toplam 14 Orhangazi Köyünde, göl iklimi nedeniyle Dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin yetiştirilerek, Gemlik Zeytini ismi altında sofralarımıza ulaştırılması da, Gemlik'in liman kenti olmasından kaynaklanan ironik bir durumdur.

Orhangazi'de Basın

Orhangazi'de 2013 yılı itibarıyla beş adet günlük gazete yayın hayatını sürdürmektedir. Ayrıca, 2 haftalık gazete çıkarılmaktadır. Bu gazetelerimiz, Orhangazi'nin nabzını çok iyi tutmakta olup, ilçemiz hakkında bölgemizi haberdar etmekte ve Orhangazi'nin gündemini ülkemiz geneline taşımakta; ilçenin kendi iç dinamiklerinin iyi çalışması yönünde çok önemli bir rolü yerine getirmektedirler.