ORHANGAZİ SANAYİCİLERİ ve İŞADAMLARI DERNEĞİ

Tarihçe

Orhangazi Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ORSİAD), merkezi Orhangazi ilçesinde olan bir sivil toplum kuruluşudur.

ORSİAD, dernek kuruluş prosedürleri yerine getirildikten sonra 04 Temmuz 2003 tarihinde ORMO Yün İplik San. Ve Tic. A.Ş.de yapılan açılış yemeği ile bir sivil toplum kuruluşu olarak etkinliklerine başlamıştır. “Kurucu Başkan”ı M.Adnan Öcalgiray’dır. 10 Kasım 2003 yılında yapılan “ilk Genel Kurul” sonrası Necdet Utkanlar, ORSİAD’ın ilk yönetim kurulu başkanı olarak seçilmiştir. Bu görevini iki dönem sürdürdükten sonra 17 Ocak 2008 günü yapılan “3.Olağan Genel Kurul” sonrası başkanlık görevini M.Savaş Çıngır’a devretmiştir. ORSİAD'ın 3. ve 4. dönemlerinde başkanlık görevini sürdüren M.Savaş Çıngır 11 Ocak 2012 günü yapılan "5. Olağan Genel Kurul" sonrası görevini: ORSİAD'ın kurucu Üyesi olan, her dönem seçilen tüm yönetim kurullarında görev alan, 3. ve 4. dönemlerde de Başkan Yardımcılığı görevini yerine getiren Ahmet Aydın Akyol'a devretmiştir. 15 Ocak 2014 Çarşamba günü yapılan "6.Olağan Genel Kurul" sonrası, ORMO Yün İplik San.Tic. A.Ş.'deki görevinden ayrılan Ahmet Aydın Akyol başkanlık görevini yeni seçilen yönetim kuruluna/Erol Hatırlı'ya devretmiştir. 4.ve 5.dönemlerde ORSİAD yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan, 2014 yılı itibarıyla aynı zamanda Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevini sürdürmekte olan Erol Hatırlı'nın genel kurula sunmuş olduğu hazır liste ORSİAD genel kurul üyelerince kabul görmüş ve seçilen yeni yönetim kurulu ile birlikte ORSİAD'ın  6.dönemi çalışmaları başlamıştır.

20 Ocak 2016 Çarşamba günü yapılan ORSİAD 7.Olağan Genel Kurul Toplantısında, önceki dönemde yönetim kurulu Üyesi olan Cenan Celebci'nin verdiği hazır liste genel kurul üyelerinin oy birliği ile kabul görmüş; Cenan Celebci'nin Başkanlığında ORSİAD 7.Dönem çalışmaları başlamıştır.

ORSİAD, geride bıraktığımız yıllarda, ülke genelinde “Türkiye SİAD Platformu” ismi altında yılda birkaç defa yapılmakta olan ve SİAD’ların başkan ve yöneticilerinin katıldıkları toplantılara: “Türkiye SİAD Platformu”nun kuruluşundan itibaren destek vermiş, çoğunlukla da katılım sağlamıştır. SİAD’ların federasyonlaşması sürecinde, Marmara ve Kuzey Anadolu Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun (MAKSİFED) kurulmasında etkin rol oynamış, 2004 yılında kurulan MAKSİFED’in kurucu üyesi olmuştur. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun da(TÜRKONFED) kurulması sürecinde yapılan toplantı ve etkinliklere katılarak, bu süreçte etkin rol oynamıştır.

ORSİAD üyesi işletmelerin sahibi ya da üst düzey yöneticisi olan derneğimizin üyeleri, üretim ortamındaki engellerin ortadan kaldırılmasını sağlamak, sanayicilerin ve işadamlarının önünü açmak, üretmenin koşullarını iyileştirmek için ORSİAD’ın çatısı altında 2003 yılında bir araya gelmişlerdir. 2016 Mart ayı itibarıyla ORSİAD'ın toplam 27 üyesi bulunmaktadır.